Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Google servislerinin konumunuzu kaydetmesini nasıl önlersiniz? google bizi izliyor

09.02.2019
331
REKLAM ALANI
Google, telefonunuzun konum özelliğinizi kapatmış olsanız bile konumunuzu izlemeye devam ediyor.
Geçtiğimiz günlerde Associated Press, Android cihazlarda ve iPhone’da yer alan birçok Google servisinin, gizlilik ayarlarından kapatsanız bile konum verilerinizi kaydettiğini bildirdi.
Amerika’daki Princeton Üniversitesindeki bilgisayar bilimi uzmanları raporun gerçekliğini doğruladı.
Google çoğunlukla konum bilgilerinizi kullanmak için, Google haritalar ve navigasyon gibi uygulamalarda kaydetme izni ister. Eğer izin verirseniz Google konum hareketlerinizi bir zaman çizelgesi olarak kaydeder.
Google’ın İzleme Yöntemleri
Google’ın kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek için konumlarını kullanabileceği bir dizi farklı yol var: Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Etkinliği ve cihaz düzeyinde Konum Servisleri.
Örneğin, Google Haritalar uygulamasını açtığınızda bulunduğunuz konumun anlık görüntüsü kaydedilir. Android telefonlarda günlük hava durumu güncellemeleri, bulunduğunuz yeri tam olarak belirler ve Google hesabınıza kaydeder.
Princeton Üniversitesinde görev yapan bilgisayar bilimcileri, bir kullanıcının tercihlerinin ihlal edilerek konum verilerinin saklanmasına karşı çıkıyor. Google ise kişilerin konum gizliliğini güvence altına almanın birçok yolu olduğunu söylüyor. Google şirketine göre konum gizliliği, Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Etkinliği, Konum Servisleri ayarlarından yapılabiliyor.
Gizlilik sorunu, Google’ın Android işletim yazılımını çalıştıran iki milyar cihaz kullanıcısını ve Google’ın haritalar veya aramalar için Google’a güvenen yüz milyonlarca dünya çapındaki iPhone kullanıcısını etkilemektedir.
Konum Servisleri Gerçekten Nasıl Kapatılır?
Google servislerinin konumunuzu kaydetmesini kesin olarak engellemek için yapabileceğiniz tek bir şey var:
“Uygulama ve Web Etkinliği” olarak bilinen ve varsayılan olarak etkinleştirilen ayarı durdurmak. Bu ayar, Google uygulamalarından ve web sitelerinden çeşitli bilgileri Googlehesabınıza depoluyor.
Bu etkinlik duraklatıldığında, herhangi bir cihazdaki etkinliğin bile konumunuzu kaydetmesi engelleniyor. Ancak, “Web ve Uygulama Etkinliği”nden değil de, “Konum Geçmişi” özelliğini kapatırsanız, Google hareketlerinizi yalnızca “zaman çizelgesine” eklemeyi engelliyor, diğer Google servisleri ise konumunuzu kaydetmeye devam ediyor.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net