Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İnternetteki virüsler hakkında genel bilgiler , Virüsler Nedir?

09.02.2019
331
REKLAM ALANI
Virüsler Nedir? ile ilgili görsel sonucu
 İnsan vücudunda da bahsedilen bir kavram olarak virüs ortaya çıkmaktadır. Bilgisayar dünyasındaki virüsler de insanda bulunan virüsler ile benzerlik göstermektedir
 
 İnsan vücudundaki virüsler çoğalmak ve yok olmamak için başka varlıklara ihtiyaç duyan bir yapıya sahiptirler. Bilgisayar ortamındaki virüsler de böyle çalışırlar. Çalışmak için başka bir yapı ihtiyacı duyarlar ve kısa sürede sayıları artar.
 
 Virüs, tanım olarak bilgisayar belleğine girerek kullandığı programların yapısını değiştiren ve aynı zamanda kötü amaçlı yazılım olarak da tanımlanabilir.
 
 
 
Virüs çeşitleri
 
1)Yapışkan virüsler: Bulaştıkları programın direkt içine yerleşen ve orada kalan virüslerdir.
 
2)İşletim sistemi virüsleri: Bu virüs, işletim sisteminin içine yerleşerek sistem işleyişini bozmaktadır.
 
3)Program virüsleri: Programı yazan kişi tarafından kasıtlı olarak programın içine yerleştirilen virüslerdir.
 
 
 
Korunma yolları nelerdir?
 
 Korunma yollarını bilmek için temel yapıları bilmek yeterli olacaktır. Uygulanan az sayıda yöntem virüslerden korunma için yeterli olmaktadır.
 
1)Antivirüs programının güncel tutulması: Antivirüs programı güncel tutulduğu takdirde yapısı sürekli değişen virüslere karşı savunma sağlanır.
 
2)Tarayıcı ve işletim sisteminin sürekli güncel tutulması: Kullanılan işletim sistemini ve içerisindeki programları, genelde web tarayıcıları (Mozilla Firefox, Chrome vb.) olmak üzere güncel tutmak da etkili bir yöntemdir.
 
3)E-postalara dikkat edilmesi: Bilinmeyen kişilerden gelen elektronik postaların açılmaması da oradan gelebilecek virüslere karşı bir koruma sağlar.
 
4)Dikkatli olunması: Şüpheli bağlantılara tıklamamak da önemli bir detaydır. Bu yöntem de risklerden korumaktadır.
 
5)Lisanslı yazılım kullanılması: Lisanslı yazılımlar sürekli güncel oldukları için virüslere karşı daha etkili bir savunma sunmaktadır.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net