Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Toplum Mühendisliği Nedir? Nasıl Yapılır?

05.01.2019
318
REKLAM ALANI

toplum mühendisliği
Toplum mühendisliği, siyaset felsefesinin ve sosyolojinin araştırma alanına dâhil olan bir konudur. Bu kavram, iktidar ya da özel grupların toplumun bir bölümünün davranış ve tavırlarına etki edebilmesi için siyaset bilimine geçmiştir.
Toplum Mühendisliği Nedir?
sosyal mühendislik
Her geçen gün bir takım yeni kavram ya da buluşlar insan hayatına girmeye devam ediyor. Çok yeni bir kavram olmasa da toplum mühendisliği de bu kavramlar arasında sayılabilir. İnsanların toplum bilincine kavuştuğu dönemlerden bu yana, toplulukların değer yargıları ve alışkanlıkları toplumun yaşam koşullarına göre şekillenmeye başlamıştır. Çevresel faktörlerin kültürel ve ekonomik formasyonu etkilemesi de toplum bilincinin oluşmasıyla ortaya çıkmıştır.
Gün geçtikçe çok daha karışık ve kirli hale gelen siyasi ilişkiler, toplumun üstünde kurdukları ve kurabilecekleri etkiyi artırmanın yolunu aramaya başladı. Bunlardan biri de toplum mühendisliği. Hükümet ya da belli gruplar tarafından, toplumun büyük kitlelerinin alışkanlıklarına etki etme çalışmaları anlamına gelen toplum mühendisliğinin siyasi dildeki karşılığı ise politik mühendisliktir.
Esasında bu kavramın sosyolojik alanlarda pek çok iyi niyetli amaç için kullanıldığı da olmaktadır. Ancak mevcut konjonktürün bu şekilde ilerlemesi, toplumun yararına olan her aracın karşıt bir kuvvet olmasına zemin hazırlamaktadır.  

Toplum Mühendisliği Nasıl Yapılır?
toplum
Toplum mühendisliği, tüm gerçekliğin algılanabileceği ve negatif tarafların pozitife çevrilebileceği esasına dayanır. Toplumun kategorize edilerek eksik ve yanlış varsayılan taraflarının yönlendirilebileceği fikri söz konusudur.
Kimi zaman sosyal mühendislik olarak da adlandırılan toplum mühendisliği, toplum düzeni hakkında belirli projelerin sürdürülmesi için farklı oluşumlara gidilmesini ifade eder. Buna bağlı olarak küreselleşme kavramı da toplum mühendisliğinin bir sonucu neticesinde insan hayatına dâhil olmuştur. Görsel, yazılı medya araçları ile sosyal medya platformları aracılığı ile yapılan çok büyük kitlelerin değer ve davranışlarını değiştirme gayretleri toplum mühendisliğine örnek olarak verilebilecek olan durumlardır.  

Önemli Toplum Mühendisliği Örnekleri
toplum savaş
Yakın tarihten örnek vermek gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ta yapmayı başardığı hükümet değişikliğinin hemen ardından toplumda yaptığı dönüşüm gayretleri tamamen toplum mühendisliği sayesinde başarıya ulaşmıştır. Büyük ön çalışmalar ile zemin hazırlanan bu süreçte toplumun bir şeyin eksikliğine inandırılması ve sonrasında eksikliğin giderileceği fikrinin yayılması toplum mühendisliği çalışmaları ile hayata geçmiştir.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net