Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gelecek Mobile telefonlarda ve tabletlerde artık

13.03.2019
309
REKLAM ALANI

Gelecek Mobile telefonlarda ve tabletlerde artık

mobil Dünya Kongresi dikiz aynasında ve en sıcak konu katlanabilir akıllı telefonlardı. “Nihayet,” diye düşündü, “sıkıcı ve geleneksel telefon form faktöründen kurtulabiliriz!” Ancak, dayanıklılık ve düzlükte bir uzlaşmayı temsil etmesi muhtemel bükülebilir ekranlar için esnek plastik kullanmayı içerir. Ya camla yapılacak daha çok şey varsa?

Vivo’nun Apex 2019 konsept akıllı telefonunun konusu bu. Belirtilen “fütüristik basitlik” hedefi ile Vivo, ekranı daha da öne çıkarmak için tasarlanan “süper tek gövdeli” kasasıyla neredeyse tamamen camdan bir telefon yapmanın bir yolunu buldu. Apex 2019’un Anish Kapoor’un Chicago’daki “Cloud Gate” gibi ikonik ve kusursuz tasarımlarıyla aynı ışıkta görünmesini isteyen Vivo ürün müdürü Ding Guanli, “Tüm kullanıcı etkileşimleri yalnızca ekran etrafında toplanıyor” diyor.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

APEX 2019 KESİNLİKLE HİÇBİR ZARAR VEYA DÜĞMELERİ YOKTUR

Bunun pratikte anlamı, Apex 2019’un zarif bir akıllı telefon olması. Telefonun arkasındaki cam düzensiz kalınlıkta olup, ekran paneline ulaşana kadar kenarların etrafına yayılmasını sağlar. Günümüzde çoğu premium telefonun “cam” tasarımları olduğunu düşünüyoruz, çünkü ön ve arka paneller aynı malzemeyi kullanma eğilimindedir, ancak Apex 2019 metal “sandviç” çerçevesini tamamen ortadan kaldırır. Bu ultra gösterişli bir tasarım değil, ancak bir süre kullandıktan sonra, kullandığım çok çekici iPhone XS Max ve Xiaomi Mi 9’u birbirine tuttu ve yapıştırılmış hissettirdi.
Vivo’nun bu şekilde çalışması için aşılması gereken önemli mühendislik zorluklarından başka, sonuçta ortaya çıkan cihaz hala uygulanabilir bir tüketici ürünü olmaya yakın değil. “Konsept” tanımı uygun; Apex 2019’un cam tasarımı, Vivo’nun minimalizm olarak döndüğü ancak sonuçta kullanılabilirlik perspektifinden tam olarak bulunmadığı birden çok taviz veriyor.
Bunlardan en belirgin olanı, Apex 2019’un hiçbir şekilde hiçbir bağlantı noktası veya düğmesi olmamasıdır. Bunun, cihazın fütüristik havalılık hissine katkıda bulunmadığını söylemeyeceğim, çünkü öyledir, ancak Vivo’nun çözümleri kusurlu durumdan tamamen pratik değildir.

Ses seviyesi ve uyku / uyanma düğmeleri, basınç sensörleri ve kapasitif yüzeylerin bir kombinasyonu ile gerçekleştirilir. Vivo’nun düzgün bir lineer motor eklemesi sayesinde oldukça güvenilir bir şekilde çalışıyorlar ve kendilerini iyi hissediyorlar – Nex hattı gibi amiral gemisi telefonlarının gerçekten kullanabileceği bir şey – ama gerçekten yerelleşmiş dokunsal geribildirim hissi yok. Daha büyük sorun, sanal düğmelerin sağ elimde bir telefon tuttuğumda baş parmağımın doğal olarak durduğu yerin hemen altında durması ve sürekli olarak yanlışlıkla girişleri tetiklemem. Düğmelerin nerede olduğunu “basana” kadar hissetmenin nerede olduğunu söylemenin bir yolu yoktur.
Vivo’nun geleneksel bir konuşmacının yerine geçen “vücut ses yayını teknolojisi” daha başarılı. Camın kendisi ses üretmek için titrer ve sonuçlar aslında beklediğimden çok daha iyidir – Vivo’nun telefonlarına koyduğu düşük sesle çalışan mono hoparlörlerin hepsinden daha yüksek, net ve tartışmasız daha iyidir. Elbette, ileriye dönük stereo hoparlörlerim olurdu, ama bu Vivo için ileriye dönük işitsel bir adım.
Maalesef Apex 2019’un şarj çözümü için aynı şeyi söyleyemem. Vivo, diğer birkaç Çinli akıllı telefon üreticisi gibi, kablosuz şarjı benimsemek konusunda oldukça isteksiz davrandı ve bağlantı noktası olmayan bir konsept telefonun bunu yapmak için mükemmel bir zaman olacağını düşünürseniz de, öyle değil. Apex 2019 veri aktarımını ve 18 watt gücü sağlayan tıknaz özel bir manyetik şarj cihazına sahiptir ve doyurucu bir çırpıda cihazın arkasına tutturulur, ancak bence bu tam bir özledim. Kim sözde kesintisiz bir telefonda açık altın temasları ister?
Ding’e bunu sordum ve kablosuz şarjın olgun bir teknoloji olmasına rağmen, kablosuz veri aktarımı için aynı şey söylenemez dedi. Belki, ancak iPhone 4’ümle kablosuz iTunes yedekleri yapıyordum ve bir telefonu en son bilgisayara bağladığım zamanı hatırlayamıyorum. Ayrıca her gün kablosuz şarj kullanıyorum. Portsuz bir telefondan kaçıracağım her şey arasında, onu duvara takma kabiliyeti listede oldukça düşük olurdu. Özel pogo-pin kablolarının taşınmasını içeren bir geleceğin herhangi bir bölümünü istemiyorum.

Vivo’nun kablosuz şarjı benimsemeyi reddetmesi sinir bozucu olmaya devam ederken, şirketin ekran içi parmak izi sensörleri konusundaki yinelemesi hayranlık uyandırıcı oldu. Hiç kimse geçen yıl teknolojiyi yaymak için daha fazlasını yapmadı ve Vivo Nex İkili Ekran Sürümü’nü piyasaya sürdüğünde, OnePlus ve Samsung gibi şirketler daha az güvenilir uygulamalar göndermiş olsa da etkileyici bir şekilde rafine edilmiş hissediyordu. Bir sonraki adım, sensörün aktif alanını arttırıyor ve Apex 2019, temel olarak tüm ekranın parmağınızı taramasına izin vererek tümüyle ortadan kalkar. Ding, “Sana bir sır vereyim,” diyor. “Bunun böyle olacağını biliyorduk.”

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net