Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2018 Yılında İnsanlar Hakkında Öğrenilen 7 Yeni Bilgi

24.12.2018
244
REKLAM ALANI
2018 yılına ait son günleri geçirdiğimiz şu zamanlarda, çok büyük bir heyecan ile yeni yılı bekliyoruz. Geride bırakıyor olduğumuz 2018 yılında bilim insanları gerçekleştirmesi çok zor olan deneyleri gerçekleştirip insanlığa büyük katkı sağladı. Örneğin marsa bir araç indirildi, DNA üstünde imkansız denilen çalışmalar yapıldı. İnsan vücudu ve psikolojisi üstünde ise daha önce hiç erişilmemiş verilere bu yıl ulaşıldı. İşte 2018 yılında insanlar hakkında öğrenilen 7 yeni bilgi.
Yeni Organ: İnterstitium
yeni bulunan insan organı, insan organları, yeni organ,
Bilim insanlarının bu yıl yaptığı uzun araştırmaların sonucunca ortaya çıkan gerçeklerden en çarpıcı olanı vücudumuzda bir organın daha bulunması oldu.  Vücudumuzun her bölümünde bağ dokular var. İçleri sıvı ile dolu olan bu bölmeler, farklı organlarda ve birbirleri ile bağlı bir şekilde bulunuyor. Bilim insanlarının yeni bir organ olarak nitelendirdiği bu bağın adı ise instertitium.
Beynimizde Yaşayan Bakteriler
beyin, bayin bakterileri, beynimizde yaşayan bakteri,
Alabama Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırmaların sonucu olarak, insanların beyinlerine yerleşen küçük bağırsak bakterileri, iştaha ve ruh haline doğrudan etki ettiği ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu durum da, uzun süredir söyleniyor olan beyin ile bağırsak ilişkisini tamamen kanıtlandığı anlamına geliyor. Bilim dünyası tarafından devrim niteliğinde bir çalışma olarak değerlendirilen bu araştırma, şizofreni hastalarının beyinlerinde daha önce hiç rastlanmayan bazı bakterilere rastlandığını gün yüzüne çıkardı. Bu bakterilerin aslında bağırsakta olduğunu belirten bilim insanları, hastalığın bu bakteriler ile bağlantılı olduğunu düşünüyor.
İnsan Dışkısında Bulunan Mikroplastik
mikroplastik, insan dışkısı,
Dünyayı pek çok farklı boyutta plastik atıklar sarmış durumda. Bu durum artık insan vücudu için de geçerli. On farklı ülkeden on farklı insan ile yapılan araştırmada, İnsanlarda alınan dışkı örneklerinde yüksek oranda mikroplastik maddelerine rastlandı.
Alnınızdaki Kırışıklıklar Kalp Hastalığına İşaret
alın kırışıklığı,
Genellikle yaşlılık döneminde iyice belirginleşen alın kırışıkları, çok doğal karşılanan bir durum olsa da aslında bir kalp ve damar rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Yapılan araştırmalarda alında derin kırışıklıkları bulunan kişilerin kalp damar hastalıklarına yakalanmasının çok daha olası olduğunu ortaya çıktı. Fransız bilim insanlarının yapmış olduğu 20 yıllık çalışmanın neticesinde, kaşının üstünde kırışıklık bulunan kişilerin kalp damar hastalıklarından ölme riskinin on kat daha fazla olduğu çıkmıştır.
10 Bin Kişinin Yüzünü Hatırlayabiliyoruz
hafızada tutma, bilim,
Yaşamımız boyunca pek çok kişi ile tanışıyoruz ve çoğunun yüzünü hatırlıyoruz. Ancak hiç kimse daha önce 10 bin kişinin yüzünü hatırlayabileceğini düşünmemiştir. Yüzlerce kişi üstünde yapılan deney ile insanlara tanıdıklarının ve ünlü kişilerin fotoğrafları gösterildi. Denekler beş bin ile on bin arasında insanın yüzünü hatırladılar.  
Bağırsaklarımızda Elektrik Üretiliyor
bağırsaklar, bağırsak bakterileri
Journal Nature bilim dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bağırsaklarımızda bulunan bazı bakteriler elektrik üretiyor. Bilim insanları, bakterileri bir bölmeye koydular ve yaptıkları araştırmalarda gıda kaynaklı bakterilerin yüksek elektrik ürettiğini gözlemlediler.
İyi Arkadaşlar Aynı Düşünüyor
iyi arkadaşlar, iyi dostluklar

Yapılan araştırmalar kanıtlıyor ki eğer gerçek bir arkadaşınız varsa onunla aynı şeyleri düşünüyor olmanız çok muhtemel. Bir arkadaş grubuna izletilen aynı video esnasında bu kişilerin beyin MR’ları çekildi ve görüntülere aynı tepkilerin verildiği saptandı. Uzmanlar, yakın arkadaş olan kişilerin beyin bölgesinde bulunan duygularda meydana gelen hareketliliğin birbirinin aynısı olduğunu ve bunun daha önce ölçülmemiş bir veri olduğunu bildirdi. 

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net