Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Birbirleriyle Sıklıkla Karşılaştırılan Alzheimer Demans ve Unutkanlık Hastalığı

22.12.2018
291
REKLAM ALANI

Nöroloji uzmanlarının belirttiği üzere insanlar arasında bu üç hastalık bir biriyle çok karıştırılmaktadır. Nöroloji uzmanlarına göre unutkanlık, günümüz modern çağın içinde olan stres oranı yüksek işlerde çalışan kişilerde görülen bir durumdur. Bilinmesi gerekilmektedir ki her unutkanlık hastalık belirtisi değildir. Alzheimer ve Demans ise ilerleyen yaşlarda görülen ve beyinin aldığı hasardan dolayı unutkanlığa sebebiyet olan hastalıklardır. İşte Alzheimer, unutkanlık ve Demans hakkında merak edilenler.
alzheimer, demans, alzheimer nedir,

Beyin Hücrelerinde Oluşan Hasarla Ortaya Çıkan Demans

Beyin hücrelerinizin sebebi belirlenmeyen bir sebeple hasar almasından dolayı ortaya çıkan hastalığa Demans denir. Hücreler hasar alarak birbirleriyle iletişime geçememektedir. Bu haberleşme eksikliğinden dolayı duygular, düşünceler ve davranışlar etkilenmektedir. Örnek vermek gerekirse beyninizin hafıza alanlarının etkilenmesi durumunda unutkanlık başlamaktadır, yer ve yön bulma kısımlarının zarar almasından sonra ise yön bulamama sıkıntıları ortaya çıkmaktadır.
Alzheimer Olarak İsimlendirilen Hastalık Bir Demans Türüdür

Birçok farklı çeşidi bulunan Demans hastalığının en bilenen ve görülen türü Alzheimer’dir. Demans hastalığının altındaki çeşitlerden birisidir Alzheimer. Alzheimer hastalarının hepsi Demans hastasıdır fakat her Demans hastası Alzheimer hastası değildir.
Unutkanlık Yaşayan Her İnsan Alzheimer Hastası Değildir

Unutkanlık bir bulgudur. Bedenimizde ters giden bir şeylerin olduğunu gösteren bir ikazdır. Unutkanlığın sebebinin tespit edilip tedavi başlatıldığı takdirde düzelme şansı mevcuttur. Tabii ki sebebinin ne olduğunu ile ilişkilidir. Alzheimer hastalığı unutkanlığa sebep olan durumlar içerisinden sadece bir tanesidir. Her unutkanlık yaşayan Alzheimer hastası değildir. Ya da unutkanlık sıkıntısı yaşayan herkesin Alzheimer hastası olma ihtimalinin yüksek olduğu algısı tamamen yanlıştır. Alzheimer beyin hücrelerinin ölümüyle ilerleyen bir hastalıktır. Unutkanlık bulgularından birisi olmakla birlikte tek bulgusu değildir.
Unutkanlık Sadece Bir Hastalık Sebebiyle Olmaz

Her unutkanlık sorunu hastalıktan dolayı olmaz. Bazen hastalık olmadan da altta yatan başka sebeplerle unutabiliriz. Genellikle günlük koşuşturma esnasında zihnimizin fazla bir şekilde kullanılıp önem sıralaması yapmamamızdan kaynaklanmaktadır. Bilgilerin önem sırasını belirlemediğimiz durumlarda, beynin filtreleme sistemi sıkıntı çıkarmaktadır ve bizim ihtiyaç duyduğumuz bilgileri de unutmaktadır. Unutkanlık sorunu yaşamamanız için ilk olarak beyninizi dağınık bir masaüstü gibi kullanmaya son verip, düzenli bir kitaplık gibi kullanmaya özen göstermeliyiz.
Unutkanlığın Diğer Sebepleri

Unutkanlık sebeplerini saymamız gerekirse, dikkatsizlikten kaynaklanan konsantrasyon sağlamada yaşanan güçlük, vitamin eksikliği ( B12), folik asit yetersizliği, kaygı bozukluğu, sağlıksız diyetler, depresyon, bağımlılık yaratan madde kullanımı, beyin tümörü, damar yumağı, hormonsal sıkıntılar, bazı ilaçların yan etkisi, düzensiz uyku ve Demans hastalığının alt kolları denilebilir.
Vitamin Eksikliğinin Unutkanlıkta Üzerindeki Etkileri

Vücudumuzda bulunan birçok vitamin ve minerallerin değişikliği de unutkanlık sebepleri arasındadır. Magnezyum, sodyum ve kalsiyum değerlerinin eksik veya fazla çıkması ve D, B1 ve C vitaminlerinin azlığı unutkanlığa yol açtığı kanıtlanmıştır. B1 ve sodyum eksikliğinin ilerleyen safhalarda düzeltilmemesi durumunda Demansa yol açtığı bilinmektedir. Bunlar dışında bilim insanlarının hala ölçümlerini yapamadığı birçok vitamin ve mineral eksikliğinin de unutkanlık sebebi olduğu tahmin edilmektedir.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net