Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Günlük Hayatta Sık Karşılaşılan Durum: Aptal Puma Sendromu Nedir?

27.12.2018
326
REKLAM ALANI

aptal puma sendromu,aptal puma sendromu nedir,
İnsanların gerçek olamayacak hedeflerin peşinde koşarak zaman harcaması ve gerçekçi hedefleri ikinci plana ataması ardından da hayal kırıklığına uğraması günümüzde çok karşılaşılan bir durum. Hatta psikoloji biliminde bu durumun bir de ismi var.
Aptal Puma Sendromu
Bilindiği gibi pumalar oldukça çevik ve hızlı koşan canlılardır. Koşu esnasında hayli çevik hareketler yapabilme kabiliyetine de sahip olan bu canlılar, avlarını yakalamak için bu hız ve çevikliklerini kullanıyor. Pumaların yaşamlarını sürdürebilmek kullandıkları bu akıl almaz hızlı koşular iki taraftan biri için kötü bir durumla sonuçlanır. Kötü sonuçlar genellikle pumaların sonuçları için geçerli olsa da bazı zamanlarda pumalar kendi hızlarının kurbanı olabiliyor.
aptal puma sendromu nasıl olur
Pumalar hızlı oldukları kadar zeki olan da hayvanlardır. Avlayacakları hayvanların türlerine göre av planı yaparlar ve yakacakları enerjiyi ayarlarlar. Örneğin bir puma ceylan avlayacağı zaman farklı koşu ve hız planı yaparken tavşan avlayacağı zaman farklı bir koşu ve hız planı hazırlar. Bu canlılar, koşu esnasında harcayacakları enerjinin av sonunda buna karşılık gelip gelmeyeceğinin hesabını içgüdüsel olarak yapan bu canlılar ayrıca avlarını yakalayamayacaklarını anladıklarında da koşmayı hemen keserek enerjilerini boş yere daha fazla yakmazlar.
Ancak bazı genç pumalar, tecrübesiz bu içgüdüye yeterince sahip olamadığından yakalayamayacakları avların peşlerinden koşmaya devam ederler. Boş yere oldukça fazla miktarda enerji harcamış olan genç pumalar, diğer avlar için yeterli enerjiye sahip olamayacaklarından günlerce aç kalıp sonunda hayatlarını kaybederler.
salk puma sendromu, aptal puma sendromu nedir
Psikolojide insanlar için de uyarlanmış bu durum. Küçük ya da gerçekleşmesi mümkün olmayan hedeflerin peşinden koşup çokça zaman harcamaya denmektedir. Verilen emeklere değmeyecek ya da asla karşılığı alınmayacak şeyler için kendilerini yıpratan insanların yaptıkları hataları nitelendiren aptal puma sendromu, bir an önce gerçekten uğraşmaya değecek büyüklükte ve akılcı hedefler belirlemek ile üstesinden rahatlıkla gelinebilecek bir durumdur. Sahip olunan enerjinin bu hedefler için harcanması insanlara kısa ve uzun vadede çok daha verim sağlayacak bir uğraş olacaktır.
Bu sebeple herhangi bir hedefe ulaşmak için çaba göstermeye başlamadan önce herkesin kendine ‘’Gerçekten uğraştığıma değecek mi?’’ Sorusunu sorması gerekir.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net