Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hayat Kurtaran İş Güvenliği Nedir? Nasıl Sağlanır?

28.12.2018
230
REKLAM ALANI

iş güvenliği, iş güvenliği nedir
Herhangi bir iş yerinin sürdürdüğü faaliyetlerini devam ettirebilmesi, belirli pozisyonlarda yer alan çalışanların üretimi olağan bir şekilde devam ettirmesine bağlıdır. Kimi durumlarda bazı aksilikler ve aksaklıların yaşanması işletmelerin faaliyetlerinin aksamasına ve zarar uğranılmasına yol açar. Genellikle iş kazası olarak adlandırılıyor olan bu durum, çok önceden alınması gereken tedbirlerin alınmaması sonucu ortaya çıkmaktadır.
Adı belirli periyotlar ile her yerde geçen, olumsuz durumlar sonucu medyada kendine yer bulan iş güvenliği nedir? Nasıl sağlanır?
Kısa adı İSG olan iş sağlığı ve güvenliği, bazı yapı ve kanunlar ile işçilerin korunmasını sağlayan tedbir ve uygulamaların genel adıdır. Bu kanunlar çerçevesinde çalışanların çalışma saatleri içerisinde bir kazaya uğramamaları için tedbir alınması ve güvenli alan oluşturulması gereklidir. Bu yapı ve kanunlar ile işveren tarafından oluşturulması gereken güvenlik tedbirleri, işçilerin hayatı bir tehlike yaşamamaları ve işverenin işlerinin aksamaması için oldukça önemlidir.
Her işin ve çalışma alanının kendine has şartları ve psikolojik durumları söz konusudur. Bu sebeple her iş yeri ve kolunda birbirinden farklı güvenlik tedbiri oluşturmak gerekebilir. İşçilerin fizyolojik ve psikolojik olarak çalışma alanlarında korunması tamamen işverenin sorumluluğundadır. İş güvenliği kanunları adı altında belirlenmiş olan kanunlar ile tüm işçilerin iş yerinde güvenliğinin sağlanması işveren sorumluluğunda olmalı ve ihlal edilmemelidir. Bu noktada işveren ve işçilerin bilinçlendirilmesi için iş güvenliği uzmanı adı ile hizmet veren kişilere yüksek sorumluluk düşmektedir.
İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Nasıl Olunur?
iş sağlığı, iş güvenliği uzamn,
İş güvenliği uzmanı kadrosunda yer almak için farklı pek çok yöntemin olduğundan söz etmek gerekir. Mimar ya da mühendis gibi teknik çalışanlar iş güvenliği uzmanı olarak hizmet verebilir. Bu kişilerden farklı olarak iş güvenliği ve sağlığı bölümünden mezun olan kişilerin de bu pozisyonda görev alması mümkün olabilir.
İş güvenliği uzmanlarının pek çok farklı görevi bulunmaktadır. Ancak ilk ve en önemli görevi bağlı olduğu yerdeki iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaktır. İş alanı içerisinde yer alan malzemelerin düzenlenmesi, iş sağlığı ve iş güvenliğini riske atacak herhangi bir malzemenin ya da olumsuz etkenin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması, iş güvenliği uzmanının temel görevleridir. Ayrıca çalışanların iş güvenliği hakkında bildirilmesi yine iş güvenliği uzmanının görev ve yetkileri arasında yer almaktadır.
İş Güvenliğinin Önemi Nedir?
iş sağlığı ve güvenliği, iş güvenliği,
İş güvenliği, iş yerinde ölümlü ya da yaralanmalı kazaların yaşanmaması adına oldukça titiz bir şekilde sağlanması gereken bir durumdur. Çalışan güvenliğinden farklı olarak iş verenlerin işlerinin aksamaması için de oldukça faydalı iş sağlığı ve güvenliği, gerekli eğitimleri almış ve tecrübeli kişiler tarafından sağlanmalıdır.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net