Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hazırlanan Kaçış Planı Yüzünden Kapatılmak Zorunda Kalan Alcatraz Cezaevi

21.12.2018
256
REKLAM ALANI

Hazırlanan Kaçış Planı Yüzünden Kapatılmak Zorunda Kalan Alcatraz Cezaevi
alcatraz cezaevi kaçış, alcatraz cezaevi plan, San Francisco’da küçük bir ada olmaktan daha fazlası Alcatraz. Adanın tamamına yakın bir kısmını kapsayan Alcatraz Cezaevi tarihin en zor cezaevlerinden birisiydi. Cezaevi mahkûmları o kadar çok etkilemiş durumda ki hakkında 15’ten fazla film ve 1 dizi yapılmıştır. İşte bu yazımızda sizler Alcatraz hakkında bilinmesi gereken bilgiler neler bunlara göz atacağız.

Karargâhtan Cezaevine Giden Yol

San Francisco’nun korunması amacıyla kurulan ve silahlarla donatılan karargâh adası 1934 yılında alınan bir kararla cezaevine çevrilmiştir.
Kaçmanın İmkânsızlığı

Adanın içinde bulunduğu suyun soğuklu sebebiyle donmaktan korkan mahkûmlar açısından en büyük korku sebebi olmuştur. Ayrıca adanın en yakın kara parçasına uzaklığı 2.4 km’dir. Yüzerek kaçmanın neredeyse imkânsız olmasının en büyük iki sebebi bunlardır.
Rehabilitasyon Değil Cezalandırma

Cezaevi öyle kötü bir nam salmıştır ki artık orası mahkûmları rehabilite edecek bir yer olmaktan çıkmış sadece cezalandırılacak suçluların yattığı bir yer halini almıştır. 1576 kişilik kapasitesiyle en azılı suçluların adresi olmuştur.
En İyi Olanak Sıcak Su

Etrafı soğuk sularla kaplı cezaevinde sıcak su mahkûmlara verilecek en ekstra hizmettir. Mahkûmların temel ihtiyaçlarından sonra sağlanan tek özellik sıcak suyla alınabilecek duş. Yemek, tek kişilik oda, sağlık kontrolü ve barınma dışında sahip oldukları tek şey sıcak sudur.
Tam Denetimli Bir Kontrol

Azılı suçluların muhafazası adına kontroller en sıkı şekilde yapılmaktaydı. Küçük bir odada yaşayan suçluların hepsine numara verilmiş ve bu numaralar aracılığıyla yedikleri yemekten tutun yazdıkları mektuplara kadar yapmış oldukları her faaliyet kontrol altında tutulmuştur.
Cezaevi Yollarının İsimleri

Cezaevinde iki adet koridor mevcuttur. Bu koridorlardan birisinin adı Broadway diğerinin adı ise Michagen Avenue’dir. Birde yemekhane bölümüne giden yol var oranın adı da Time Square’dir.
İyi Hal Olanakları

Cezaevi kurallarına göre 5 yıl boyunca hiçbir sorun çıkarmayan suçlular iyi hal imkânlarından yararlanabilecek statüye çıkmaktadır. Kitap okumak ve müzik dinleme gibi ihtiyaçlar iyi halli suçluların kullanabildiği ayrıcalıklardır.
Kaçmaya Çalışanların Sonu

Cezaevinden kaçmak isteyen 36 mahkûm oldu. Bu suçlulardan 25 tanesi yakalanırken, 6 tanesi öldürülmüştü. 2 mahkûm ise soğuk suların içerisinde ölmüştür.
Büyük Plan

Bir gün kaçmaya çalışan suçlular bir isyan başlattı ve Miller isminde bir gardiyanı rehin aldılar. Uzun bir süre işkence gören Miller mahkûmlar tarafından öldürüldü ondan geriye kendi kanıyla duvara yazdığı elebaşlarının ismi kaldı.
Firarı tamamlayabilen üç kişi ( John Anglin, Clarence Anglin ve Frank Marris) tüm kaçış planlarının açığını bularak mükemmel bir plan yapmışlardır. Uzun bir süre yemekhaneden çaldıkları kaşıklarla hücrelerini kazan üçlü kaçış günü mumya kafaları yataklarına koyarak zaman kazanmış ve gardiyanların yoklama esnasında yoklularını anlamalarını engellemiştir. Herkes San Francisco tarafına doğru kaçtıklarını ve bu yüzden orada emniyet güçlerinin olduğunu tahmin eden suçlular tam aksi yönde bulunan Angel Adasına yüzmüşlerdir ve kaçışı bu şekilde tamamlamıştır.
Kaçış Sonrası

Kaçmanın imkânsız olduğu özelliğini kaybeden cezaevi yüksek bakım masraflarının da bahane edilmesiyle 1963 yılında kapatılmıştır. Artık bir müze olarak hizmet veren hapishane içerisinde bulunan birçok kısım tarihi bir mekân olarak kabul edilmektedir. Gezinin başlangıç kısmında verilen kulaklıklar aracılığıyla orada yatmış mahkûmların ve görev almış gardiyanların sesinden yaşanmışlıkları dinleyebilirsiniz.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net