Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ne İstiyor Bu Sarı Yelekliler?

23.12.2018
286
REKLAM ALANI

Son günlerde Fransa’nın ve dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan sarı yelekliler, çoğu kişi tarafından yakından takip edilmekte ve gelişmeler merakla incelenmektedir. Herhangi bir oluşum ya da siyasal parti tarafından organize edilmeyen ya da bir sendikaya bağlı olmadan başlayan bu hareket, Fransız bir kadının akaryakıt zamları ile alakalı olarak verdiği dilekçe ile başlayıp ardından Hollanda ve Belçika’ya da sıçradı. Genel olarak Fransa’nın elit kesiminin ve Cumhurbaşkanı Macron’un protesto edildiği bu tepki, kendini istenen istekler ile çok daha net bir şekilde belli etmişti.
sarı yelekliler ne istiyor, sarı yelek, sarı yelekliler olayı,

Sarı Yelekliler Hareketi Ne Zaman Başladı?
Fakirleştiğini öne süren Fransız toplumunun öfkesini dışa vurduğu bir hareket olarak nitelendirilebilecek olan bu durum ilk olarak 17 Kasım 2018 tarihinde başlamıştı. Çok büyük kitleler halinde gerçekleşmese de Sarı Yelekliler hareketi yayılış biçimi nedeni ile sıra dışı bir durum oluşmasına zemin hazırladı. Hayatlarında belki de ilk defa bir protestoya katılıyor olan bu kişiler her cumartesi günü sokak ve caddeleri doldurarak tepkilerini ortaya koymaya başladı. Hükümet tarafından kısa sürede halka çeşitli kısıtlamalar ve yasaklamalar gelmiş olsa da hükümet kanadı Sarı Yelekliler’in sözcüleri ile müzakere etmek zorunda kaldı.
Hükümet ile müzakere eden Sarı Yelekliler 25 maddelik isteklerini bu süreçte dile getirdiler ancak bu isteklerin birkaç tanesinin dışında kalanların tartışılmasına yetkililer pek yanaşmadı. Bu sebeple eylemlerini sonlandırmayan Fransız işçi kesimi istekleri olana kadar sokağa çıkmaktan vazgeçmeyi düşünmüyor.

Sarı Yeleklilerinin İstekleri Neler?
Sarı Yelekliler ilk olarak hükümetin uzun süredir Fransa’da uyguluyor olduğu kemer sıkma politikasından tamamen vazgeçmesini istiyor. Bir başka istek olarak kaldırılan servet vergisinin tekrar uygulanmasını isteyen Fransız Sarı Yelekliler, Göçmenlere yapılan teşvik ve yardım politikalarının da bir kısmını kaldırılması istiyor.  Cumhurbaşkanlığı görev sürelerinin de tekrar düzenlenmesini isteyen bu kişiler, yapılan akaryakıt zammını geri aldırmış ve asgari ücrete artış uygulatmış olsalar da hala bazı isteklerinin bulunduğunu ve bu isteklerin de çok hızlı bir şekilde hayata geçmesini arzu ediyor.
Peki Bundan Sonra Ne Olacak?
Fransız siyasal elit kesimi ile Fransız toplumu arasındaki bir çatışma olarak değerlendirilen Sarı Yelekliler hareketi, önümüzdeki günlerde farklı ülkelere sıçrama çok daha büyük olayların meydana gelmesine gebe gibi görünüyor. Şimdide Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde küçük çaplı benzer hareketlerin oluşması bu durumu destekler nitelikte olarak değerlendiriliyor. Ayrıca Fransa’daki bu hareketin gelecek yıl yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de halk ile hükümet arasındaki kopmayı iyice derinleştireceğinden kuşku duyuluyor.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net