Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Renklerin İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

31.12.2018
318
REKLAM ALANI
renklerin etkileri

Tüm renkler, çoğu zaman duygusal tepkilerle bağlantı içindedir. Bu sebeple renklerin insan psikolojisi üstündeki etkileri bilinmeli ve renkler kullanılırken dikkat edilmelidir. Örneğin bir iş yeri kuracaksınız. Hangi rengin hangi sektöre uygun olduğunu bilmeniz başarı yakalamanız açısından önemli olacaktır. Şimdi hep birlikte renklerin anlamları neler bunlara bir bakalım.
Mavi Renk
mavi rengin özellikleri
Mavi renk, huzur, sakinliği ve sevgiyi temsiz eden renktir. Bu renk özellikle güveni simgelediğinden finansal kuruluşlar tarafından kullanılır. Soğuk bir renk olarak değerlendirilebilen mavi renginin negatif yönü ise korku duygularını harekete geçirebilmesidir.
Kırmızı Renk
kırmızı rengin özellikleri
Kırmızı iştah açıcı ve çok fazla dikkat çekici bir renktir. Genellikle restoranlar tarafından kullanılan bu renk, aşkın ve tutkunun da temsilcisi olma özelliğini gösterir. kırmızının negatif tarafları ise öfkeyi ve tehlikeyi hatırlatması.
Yeşil Renk
yeşilin özellikleri
Dengeyi, doğallığı, zenginliği ve tazeliği simgeleyen yeşil, doğa dostu olmasını simgelemesi sebebi ile pek çok güçlü marka tarafından kullanılır. Bu pozitif yanlarının yanı sıra yeşilin kıskançlığın rengi olması negatif bir durum olarak değerlendirilir.
Sarı Renk
sarı rengin özellikleri
Neşeyi, enerjiyi, sıcaklığı ve mutluluğu işaret eden sarı, restoranlar tarafından en çok tercih edilen bir başka renk özelliğindedir. Bu canlı rengin olumsuz tarafı ise sorumsuzluğu temsil etmesidir.
Mor Renk
mor rengin özellikleri
Asiliği, ihtişamı ve yaratıcılığı uyandıran mor, aynı zamanda bereketi de simgeler. Genellikle lüks markalar tarafından tercih edilen bu renk, en sevilen ve tercih edilen koyu renklerin başında gelmektedir. Çoğu zaman ufak değişiklikler yapmak isteyen kişiler tarafından aksesuar rengi olarak tercih edilen morun negatif tarafı ise güvensizlik uyandırmasıdır.
Pembe Renk
mor rengiz özellikleri
Diğer renklere göre biraz daha kibar ve naif olan pembe rengi, genele modern görüntüler oluşturulması açısından kullanılan bir renktir. Mutluluğu ve şefkati temsil eden bu renk, kimi zaman zayıflığı uyandırması nedeni ile tedirginlik yaratır.
Siyah Renk
siyahın özellikleri
Resmiyetin ve gücün en iyi temsilcilerinden biri olan siyah her alanda çok fazla kullanılan oldukça asil bir renktir. Kaliteli markalar ve moda sektörünün değişilmez rengi olan siyahın en büyük dezavantajı kötülüğü temsil etmesidir. Bu olumsuzluğa rağmen siyah renk yine de en çok tercih edilen renk olma özelliğini gösteriyor.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net