Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sürekli Gelişerek Korkutan Yapay Zekâ Nedir?

03.03.2019
295
REKLAM ALANI

yapay zeka, yapay zeka nedir, bilim ve teknoloji,
Son yıllarda adı sık sık duyulan yapay zekâ, bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin artık iyice iç içe girmesiyle insan hayatında çok daha fazla yer edinmeye başladı. Önceden yalnızca bilim kurgu filmlerinde görülen bu durum, şimdilerde yapay zekâya sahip robotların tanıtımdan tanıtıma gezmesine kadar ilerledi. Peki, dünden bugüne sürekli gelişerek korkutan yapay zekâ nedir?
Yapay Zekâ Bir Bilgisayar Bilimidir
bilim, bilgisayar bilimi, yapay zeka,
Teknoloji ve bilim dünyasının odak noktası olarak değerlendirilebilecek olan yapay zeka, genel bir bakış açısı ile değerlendirildiğinde aslında bir bilgisayar bilimidir. Her geçen gün sınırlarını daha genişleten teknolojinin en üst noktası niteliğindeki bu kavram, akıllı makinelerin üretilmesini amaçlar. Hızlı öğrenebilen, problemleri çözebilen ve ileri derecede planlama yapabilen makineler oluşturabilmek için yapay zeka teknolojisi sürekli geliştirilmektedir.
Bilgi Mühendisliği
yapay zeka nedir, yapay zekanın zararları,
Bilgi, pek çok kavramın olduğu gibi yapay zekâ kavramının da merkezinde yatar. Çekirdeğinde bilgi mühendisliği olan bu kavram kapsamında bilim insanları, makinelere yapay zekâ çalışmalarında oldukça fazla bilgi öğretmeye çalışırlar.
Hızlı Gelişme İçin Makine Gelişimi
yapay zeka gelişimi, yapay zeka nasıl ilerliyor,
Tüm etkenler ile birlikte ilerleyen bir başka yapay zeka özelliği de makine öğrenimi kavramıdır. Yapay zekânın, başka bir kişi tarafından yönlendirilmeden tamamen kendi başına veri taslaklarını tanıması ve sınıflandırması makine öğrenimi olarak adlandırılan ve aslında gelecek için insanların korkmasına sebep olan niteliktir. Bilinçli makinelerin oluşmasında atılan ilk adım olan makine öğrenimi, birkaç yıl sonra çok daha gelişmiş bir hal aldığında ortaya çıkabilecek olan sonuçlar ne yazık ki tahmin edilemiyor.
Yapay Zekânın En Güçlü Niteliği Derin Öğrenme
derin öğrenme, yapay zeka nasıl öğreniyor,
Derin öğrenme makine gelişiminin bir sonraki aşaması ve yapay zekânın bir takım sinirsel ağ geliştirmesi durumunu tanımlayan kavramdır. Şu an için emekleme aşamasında olan derin öğrenme teknolojisi hızlı gelişim gösteriyor.
Yapay Zekânın Güçlü ve Zayıf Tarafı
yapay zeka robot sophia, yapay zeka,
Günümüzde evimizde kullandığımız televizyonlar ya da cebimizde taşıdığımız telefonlar yapay zekâya sahip olarak nitelendiriliyor. Bu cihazlardaki yapay zekâ genellikle insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve yardımcı olmak için kullanılıyor. Ancak kimi yapay zekâlar var ki gerçekten insanların endişelenmesini ve korkmasını sağlıyor.
Yapay Zekânın Korkutucu Tarafları
yapay zeka korkutuyor, yapay zeka robotlar, yapay zeka nedir,
Tüm insanların hayatlarını kolaylaştırıyor olan yapay zekâ, akıllı robotların geliştirilmesi ile insanların yüklerini çok daha hafifletecekmiş gibi görünüyor. Ancak süper akıllı robotlarının geliştirilmesi ve kendini yenileyebilen ve bilinçli robotların üretilmesi Şüphesiz riskleri ve buna bağlı olarak da korkuları beraberinde getiriyor.
Çok hızlı bir biçimde öğrenme yeteneğine sahip olacak bu robotların, bilinç seviyelerinin de insanların üstüne çıkması mümkün olması çok da zor olmayan bir durum olarak görülüyor. Yapay zekanın bilincinin önlenebilmesi için hiçbir tedbirin mümkün olmadığını söyleyen günümüz dahileri, konu hakkında insanları uzun süredir uyarıyor.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Unknown dedi ki:

    Gayet güzel bir yazı tebrikler.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net