Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Blockchain Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl İşler?

04.01.2019
346
REKLAM ALANI

blockchain nedir
Özellikle son birkaç yıldır herkesin hakkında doğru ya da yanlış bazı bilgiler edindiği Blockchain 2019 yılında da konuşulmaya devam ediyor. Henüz çok yeni bir teknoloji olarak değerlendirilen ve kimilerine göre çağın en büyük buluşu olarak adlandırılan Blockchain teknolojisine biraz yakından bakalım.
Kripto para yatırımcıları ve takipçileri için ekonominin çok daha ötesinde bir kavram olarak nitelendirilen blok zinciri, bilginin merkezleşmesini sağlayan bir teknolojidir. Bilgilerin bloklar ve zincir halinde depolanıp saklanması mantığına dayanan bu teknolojini temeli, her bilgiye herkesin ulaşmasını amaçlamaktadır.
Dijital Zincir Blokları
kripto para nedir
Blockchain teknolojisi içindeki bloklar 3 türde bilgi çeşidini saklamak için geliştirilmiştir. Bu bilgi türelerine örnek vermek gerekirse,  ilk bilgi işlemin saat ve tarihini gösterir. İkinci bilgi, işlemin kim tarafından yapıldığını ve üçüncü bilgi de tüm blokların birbirinden ayrılmasını sağlayan ve hash adı verilen bir koddur. Blockchain içindeki bilgiler sonsuza karar durma ve korunma özelliğine sahiptir.
Blaockchain Nasıl İşler?
bitcoin nedir
Blockchain üzerinde oluşturulan her işlem, yeni bir zincir oluşturmak anlamına gelmektedir. Blok zinciri sistemini kullanan bir yerden alışveriş yapıldığında blockchain üzerinde bir işlem kaydı oluşturulur. Ardından yapılan işlem merkezsiz bilgisayarlar tarafından hızla doğrulanır.
Doğrulama işleminin ardından yapılan işlem bir blokta saklanır. Sistem tarafından onay verilen tüm bilgiler, sistem tarafından hash kodunun oluşturulmasıyla Blockchain tarafından sonsuza kadar saklanmaya alınır.
Blockchain Gizliliği
kripto para
Herhangi bir bankacılık işlemi gerçekleştirdiğinizde kişisel bilgileri paylaşmadan bu işlemlerin sonuçlanması mümkün değildir. İşlem esnasında pek çok kişisel bilgi transfer yapılan karşı tarafa aktarılmaktadır. Ancak blok zinciri teknolojisinde böyle bir durum söz konusu değildir.
Bu teknoloji ile hiçbir kişisel bilgi kayıt altına alınmaz. İşlem esnasında hiçbir özel bilgi de elde edilmez. Blok zincirleri üzerinden yapılan işlemlerde kime ait olduğu bilinmeyen adreslerden kime iat olduğu bilinmeyen tamamen anonim bir aktarım işlemi sağlanmaktadır.
Blockchain Güvenilirliği
kripto paralar
Farklı bilgilerin tek bir merkezde toplanması zamanla güvenilirlik konusunda sorunlar yaşanmasına sebep olacaktır. Ancak blok zinciri teknolojisi ile bu durum söz konusu olmamaktadır. Herhangi bir merkezi bulunmayan bu teknolojinin, farklı bilgisayarda farklı şekilde barınması güvenilirlik açısından oluşan tüm soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.
Blockchain İle Başka Bir Dünya
blockchain
Sunulan tüm bilgilerin ışığında blok zinciri teknolojisini başka bir dünya olduğu net bir şekilde görülüyor.  Blockchain teknolojisinin doğru ve etkili bir şekilde kullanılması gelecekte teknoloji alanında dünyanın bambaşka bir yer olacağını kanıtlar nitelikte. Sonsuz potansiyeli ve ölümsüz oluşu bu yapının en büyük güvencesidir.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Adsız dedi ki:

    şimdinin ve geleceğin teknoloji blockchaindir. aydınlatıcı olmuş. hakkında çok daha fazla şey öğrenilmesi gerekitor.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net