Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Facebook Şifrenizi hemen değiştirin, facebook milyarlarca şifreyi metin halinde sakladığını itiraf etti

23.03.2019
519
REKLAM ALANI
Facebook Şifrenizi hemen değiştirin, facebook milyarlarca şifreyi metin halinde sakladığını itiraf etti

Facebook dan akıllara zarar yöntem! şifreler nerede nasıl saklanıyor 

Sanal dünyada ve tüm forum sitelerinde tartışma konusu olan ünlü sosyal medya ağı facebook şirketinin  üyelerin  passwordlarını ( şifrelerini ) düz metin halinde sakladığı iddialarına ilişkin Facebook’tan açıklama yapıldı.

Ünlü sosyal medya ağı olan Facebook yaptığı basın açıklamasında , milyarlarca Facebook üyesinin şifreslerinin düz metin olarak saklandığı ancak şifrelerin şirket içi sunucularda tutulduğu ve bu bilgilere dışarıdan erişilemeyeceği, olası bir güvenlik endişesinin yaratılmamasını belirtti..

Yapılan araştırmada ayrıca , Facebook bünyesinde çalışan veri elemanlarının bu bilgilere ulaşımı kötüye kullanmalarıyla ilgili herhangi bir kanıt olmadığı da belirtildi.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Ülkemizde ve dünyada Siber güvenlik alanında hizmet veren araştırmacı ve uzmanların güvenlik kurallarına göre facebook şifrelerin düz metin olarak saklanmaması gerektiğine belirtti , Facebook gibi büyük bir sosyal medya şirketinin şifreleri düz metin olarak tutmasının geçerli bir sebebi olmadığını söyledi.

“Krebs on Security” isimli blog sayfasında, Facebook’un 600 milyon civarında kullanıcısının şifresini yıllarca düz metin olarak tutulduğu bilgisi yer almıştı.

Bu aşamada bizlere düşen faceboook ile ilgili iki aşamalı kimlik doğrulama işlemlerini aktif ederek kullanmamız sağlıklı olacaktır.

Facebook sosyal medya ağının kullanıcı şifrelerini düz metin halinde md5 şifreleme yapmadan saklamasını bir nedeni vardır ama nedir bilemiyoruz :))

Benim tavsiyem sayın blog okuyucularım mutlaka . banka, mail,gmail vb. yerlerde kullandığınız şifreleri facebook da kullanmamanızdır..

Facebook iki aşamalı kimlik doğrulaması nedir , nasıl yapılır 

İki faktörlü kimlik doğrulaması,

Facebook hesabınızı şifrenize ek olarak korumanıza yardımcı olan bir güvenlik özelliğidir. İki faktörlü kimlik doğrulamasını kurduysanız, birisi tanınmayan bir bilgisayar veya mobil cihazdan Facebook’a her erişmeye çalıştığında sizden özel bir giriş kodu girmeniz veya bu girişi onaylamanız istenir.

Birisi tanımadığımız bir bilgisayardan giriş yapmayı denediğinde de uyarılar alabilirsiniz.
İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak veya yönetmek için:

Facebook’un sağ üst köşesinde bulunan  simgesine ve ardından Ayarlar > Güvenlik ve Giriş’e tıklayarak Güvenlik ve Giriş Ayarlarınıza gidin.

İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan kısmına inin ve Düzenle’ye tıklayın.

Eklemek istediğiniz kimlik doğrulama yöntemini seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.
Kimlik doğrulama yöntemini seçip açtıktan sonra Etkinleştir’e tıklayın.

Tanınmayan bir bilgisayar veya mobil cihazdan giriş yaparken Facebook hesabınızla birlikte kullanabileceğiniz çeşitli iki faktörlü kimlik doğrulaması yöntemleri vardır. İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmaya başlamak için şunlardan birini seçin:

Cep telefonunuza gelen kısa mesaj (SMS) kodları.
Üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamalarından gelen giriş kodları.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanabilmek için bunlardan en az birini ayarlamış olmanız gerekir. Hesabınıza kısa mesaj (SMS) kodları veya bir üçüncü taraf uygulaması ekledikten sonra aşağıdaki isteğe bağlı yöntemlerden bazılarını da ayarlayabilirsiniz:

Tanıdığımız bir cihazdan girişinizi onaylama.
Kurtarma kodlarınızdan birini kullanma.
Uyumlu bir cihazda güvenlik anahtarınıza dokunma.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net