Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ilginç bir kare, yardımcı olun , göstermeden yer vermek istedim

06.03.2019
291
REKLAM ALANI

Bu fotografı dün otobüste çektim ve sonra içindekileri boşaltıp kendi sırt çantamı çocuğa verdim. O kadar mutlu oldu ki..
 Tabi ki böyle bir şey olmadı. Internette Nazim’in Hirpalanmiş yerlerinden öperim cocuk siiriyle beraber paylasilmisti.Fotoğrafı ben çekmiş olsaydım belki bunu yapardım. Siz de yapardınız biliyorum.
İşte sistemin tam istedigi de budur.
 “İşlevini koruyan bir eşyanın varlığını sürdürebilmesi için bunun yeterli olmadığını pompalamak.”
   Kapitalizm sürekli fakirlikten bahsederek zenginliginizin farkına varmanızı ve bu seviyenizi koruyabilmeniz icin çok çalışıp sürekli tüketmenizi aşılar.
   Bu sayede siz zor durumdaki  bu çocuğu kendi çocuğunuzla kıyaslar ve kendi çocuğunuzun zaruri olmayan “ihtiyacı” icin kendi zaruri ihtiyacınızdan vazgeçersiniz. Ve bunu, bazen kendinizin bazen çocuğunuzun ruhsal dengesi için gerekli olduğuna inanarak yaparsınız.
    Aslında dikişli bir çantanın çocuğa verdiği mesaj “biz eşyalara değil eşyalar bize aittir” dir. Ama bu karlı degildir. Kârlı olan Transformersi ya da Spiderman i cocuğa sevdirmek ve herkeste kahramanlı çanta varken onda olmayınca mutsuz olacagına anneyi babayı inandirmaktir.
   Anne baba buna dünden razıdır. Çünkü onlar da arabalarını değiştirdiklerinde, daha büyük ev aldıklarında ya da en basitinden yeni bir kiyafet aldiklarında mutlu olabiliyorlardır.
  Tüm tüketimin mantıği da aslinda ihtiyacıniz olmayan şeylere ihtiyacınız olduguna inandirmaktır.
Bunu alışkanlıga dönüştürmek için kapitalizm medya aracılığı ile  dört bir yandan duygularınıza saldırır. Bağımlı olduğunuzda artık tüketmeden mutlu olamazsınız.
   Sistem öyle mükemmel işler ki,  önce sizi hem fiziksel hem ruhsal olarak hasta yapar sonra da tedaviyi satar.
  Bunu sömürüyü de 2 sekilde yapar.
   1-Fiziksel manada iyileştirici tedbirler. Ki bunlar ilaç sektörunden sağlık turizmine, spor endüstrisinden gıda sektörüne, zaten normalde olması gereken tüm ürününü, mecburi tüketimimizin doğru alternatifi olarak sunar.  Organik gıda, diyet ürünler, terletmeyen forma v.s
 2-Spiritüel manada iyilestirici tedbirler. Bu uygulamalara göre siz değil toplum.hastadır. Ve bunun bilincinde olduğunuzdan 1-0 öndesinizdir. Hastalığın size bulaşmaması için iç dünyanızı zenginleştirici rahatlatıcı öğretiler ilaç olarak sunulur.  Ama hedef hep aynıdır. Daha çok, daha çok. Başarılı bir hayat, bolluk bereket, hırssız huzurlu bir hayat. Hedefler hep bireyseldir. Dünyayı kökten değiştirmek için pasifize olmak önerilir.
  Toptan bir eylem imkanının yaşamın hiçliği karşısında hiçbir şansı yoktur. Herkes Cüba’ yi öve öve bitiremez  oraya yerleşmekten bahseder ama hicbirimiz telefonumuzdan bile vazgecemeyiz.   Konforundan vazgeçemeyen insana dinlerin tersine öteki dünya değil bu dünya vadedilir. Bunu yaparken maddiyattan ayrı bir dünyanın kapıları açılıyormuş gibi gözükse de gercekte modern toplumun robot insanının kalan yaşamındaki sadakati için 10 bin bakımı yapılmaktadır.
   Özetle her birim bir alt birimin varlık sebebidir. Bu sayede  her kademede sisteme farkli görevlerde hizmet eden insan bu ilizyondan kurtulamaz.
   Aslında kapitalist sistem doğal dengeye en yakın sistemdir.. Güçlü güçsüzü avlar, misal aslan yiyebildigini yer, sırtlan aslandan kacırabildiğini yer, kalan leşi akbabalar son artıklari da kurtlar böcekler yer. Tek fark kapitalizm yiyebileceginden fazlasını ister. Bu şekilde de sonu kaçınılmazdır. Ama 20 ama 100 yıl sonra.
  EK:
Bu 2 sarmaldan kurtuldugunu düşünenler icin de STK lar icat edilmistir. Bir nevi emniyet subabi gören bu kuruluşlar direnenlerin daha radikal birlikteliklerini önleme amaclidır. Zaten bakacak olursanız en büyük destekçisi sermaye sahipleridir. Adil bir düzenle herkesin kendi gelecegini şekillendirebilmesi yerine var olan sisteme pansuman yapmaktan öteye gidemeyen bu örgütlenmeler, yasal olarak uretici sirketin toplaması gereken plastik şişelerin kapaklarini sana toplattırarak engellilere tekerlekli sandalye kazandirdıgına inandırır. Sirkrtler STK lar aracıliğıyla sosyal sorumluluk projesi adi altinda halkla iliskiler calişmasi olarak eğitimi destekler gözükerek desteginden cok bunun tanitimina para harcar ama kendi çalışanının cocugunu iyi egitmesini saglayabilecek paylaşımı hiçbir zaman düşünmez.  Tüketime dayalı bir anlayisi terketmedikce hepimiz sistemin gonüllü kolesi olmaya mecburuz. Esas mesele petrol sirketinin kutuplarda petrol aramasıni durduracak STK lara destek vermek degil petrol ihtiyacini ortadan kaldirmaktir. Bu sürdürülebilir kaynakları kullanmakla değil sürdürülemez tüketimi bitirmekle olur.
Facebook gokhan celebi den alintidir.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net