Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kendimize Söylediğimiz En Büyük Yalan: Bilişsel Çelişki Nedir?

02.01.2019
322
REKLAM ALANI
bilişsel çelişki

Kendinize yalan söylediğiniz hiç oldu mu? Veya gerçek anlamı ile emin olmadığınız bir konuda vermiş olduğunuz kararın hemen değiştiğini fark ettiniz mi?  Eğer bunlardan birini yaptıysanız korkmanıza gerek yok. Bu durum hemen herkesin başın gelen şeyler.
Amerikalı bir sosyal psikolog olan Leon Festinger, insanların sık karşılaştığı bu durumu açıklamak amacı ile bilişsel çelişkiterimini kullanmıştır. Festinger’in bu kuramına göre, insanlar zihinlerindeki fikirler çatıştığında bundan yüksek derecede rahatsızlık duyar. Bir zaman sonra bu rahatsız edici çelişkiler o kadar büyür ki, insanlar düşünceleri tarafından dürtülmeye başlanır. Yok edilmesi gereken zihindeki bu çatışma, çoğu zaman fikirlerin manipüle edilmesi ile sonlandırılır. Kısaca insanlar bilerek ve isteyerek kendilerine yalan söylerler.
Leon Festinger Deneyi

festinger

Leon Festinger bu durumu açıklığa kavuşturmak için bir deney gerçekleştirmiştir. Festinger deneğe ilk olarak sıkıcı bazı işler yaptırmıştır. Denek yapmış olduğu işlerin oldukça sıkıcı olduğunu sonrasında yapılan ankette açıkça belirtmiştir. Ardından deneğe asistanın hastalandığı ve bugün gelemeyeceği söylenir ve bu sebep ile biraz sonra gelecek olan deneğe, az önce yaptığı işin oldukça keyifli olduğunu söylemesi istenir. İki türlü yapılan bu deneyde birinci grupta yer alan deneklere bu deneyimi anlatmaları için 20 dolar ödenir. İkinci grupta yer alan deneklere ise 1 dolar ödenir.
Kendi deneyimlerini yalan söyleyerek aktaran deneklerin deney hakkındaki görüşleri sorulduğunda ortaya şaşırtıcı bir gerçek çıkar. Deneyimlerini anlatmak için 20 dolar alan denekler deneyin sıkıcı olduğu konusunda fikir belirtirken, 1 dolar alan denekler, deneyin eğlenceli olduğunu söyler.
Deneklerin yaşamış olduğu çelişkili durumu Festinger şu şekilde açıklamıştır. 20 dolar alan denekler biraz önce yalan söylediğinin ancak karşılığında para aldığının farkındadır. Bu sebep ile kendileri ile çelişecekleri herhangi bir durum olmağını düşünür. 1 dolar alan denekler ise, 1 doların yalan söylemek için yeterli bir tutar olmadığını düşünür ve bu sebeple kendilerini işin keyifli olduğuna inandırarak teselli ederler. Yapmış oldukları davranışı değiştiremeyen deneklerin imdadına ‘aslında o keyifli bir işti’’ yargısı yetişir. Bu denekler kendilerini isteyerek kandırırlar.
İnsanlar yaşamış oldukları çelişkileri zihinlerinden yok etmek için içsel ya da dışsal pek çok bahane üretebilirler. Her gün sıkış tıkış otobüste yolculuk yaparken sürücünün daha fazla yolcu almasına sinirlenirsiniz ancak, dolu otobüse siz bineceğiniz zaman sürücünün sizi alması gerektiğini düşünürsünüz.
Kısacası her zaman düşüncelerinize uygun bir şekilde hareket etmeyebilirsiniz. Kimi zaman da düşünceleriniz tamamen hareketlerinizi kontrol altına alabilir. Bu nedenle düşüncelerinize çok dikkat etmelisiniz.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net