Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yaşlanmayı Tümüyle Durdurmak Mümkün Mü?

03.01.2019
324
REKLAM ALANI

yaşlanmayı durdurmak

Yaşımızla ilgili tek belirleyici olan şey doğum yılımız olsa da kimileri kendilerini olduklarından daha yaşlı ya da daha genç hissedebilirler. Genellikle göreceli bir kavram olarak değerlendirilebilecek olan yaş, zihinsel ve fiziksel sağlık ile ilgili olmasının yanı sıra bizi bazı sorulara yönlendiriyor. Öyleyse hemen herkes tarafından düşünülüyor olan yaşlanmayı durdurmak ya da yavaşlatmak mümkün mü?
Şimdi sadece bir an için doğum yılınız olmadan kendinizi kaç yaşında hissettiğinizi düşünün. Kaç yaşında hissediyorsunuz?
Pek çok şey gibi dünyaya gelmiş olduğunuz yılda ne yazık ki değiştiremeyeceğiniz bir unsurdur. Ancak yaşamımızda edindiğimiz tecrübeler ve yaşadığımız duygular, geçen yılları her, insanın omuzlarına eşit olarak yüklemiyor. Bu sebeple pek çok insan kendini olduğundan daha genç ya da yaşlı hissediyor.

Günümüzde sağlıklı yaşam gibi akımlara olan ilginin yükselmesiyle, bilim insanları da bu alanda çalışma yapma ihtiyacı hissetmiştir. Göreceli yaş kavramının üstünde yoğunlaşan bilim insanları, kişilerin aynı yaşta olmasına rağmen neden farklı hissettiklerini ortaya koymaya çalışmıştır.
Virginia Üniversitesi’nin öğretim üyelerinden biri olan Brian Nasek, yapmış olduğu araştırmaların sonucunda, kişilerin yaşlarına rağmen daha yaşlı veya çok daha genç görünmelerinin sebebinin hayatları boyunca aldıkları kararlara bağlı olduğunu görmüştür. Ayrıca kişilerin verdikleri kararlardan sonra ‘’şimdi ne yapacağım’’ sorununda bu durumda etken rol oynadığı ortaya çıkmıştır.
Gerçekten Hissettiğiniz Yaşta Mısınız?

yaşlanma nasıl durdurulur

Aslında gerçekten hissettiğimiz yaşta olmamızın fiziksel etkilerinden farklı olarak çok daha belirleyici ve büyük etkileri vardır. Sadece görünümümüz ile ilgili olmayıp, kimi hastalıklardan korunmamızı hatta ölümümüzü bile etkileyebiliyor.
Konuyla ilgili yapılan ilk araştırmalar 1970’lı yıllara kadar dayanıyor. O dönem çok az kişinin ilgi alanı olan bu konu günümüzde çok büyük bütçelerin ayrıldığı projeler halini aldı. Ancak bu durum üzerinde ayrımın iyi yapılması gerekiyor. Hissettiğimizden yaşta olma durumu sanılan durumun aksine fiziki durumumuzun daha genç olması değil, mental olarak genç kalma ve bulunduğumuz yaştan daha çok verim alma durumudur. Sağlam bir ruh ve zihin yapısı ile bu sayede pek çok hastalığın da bedenden uzak kalması, olası risklerin de ortadan kalkması hedeflenmektedir.
Montpellier Üniversitesi’nden Yannick Stephan bu konu üzerinde 17 bin kişilik orta yaş grubu insan ile bir araştırma yapmış. Bu grubun içinde kendini olduğu yaştan 8 ile 13 yaş arasında genç hisseden ve çok daha yaşlı hisseden iki tipde danışan var. Bu iki grup üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda kendini çok daha yaşlı hisseden grubun Alzheimer, kalp krizi ve ölüm ihtimalinin diğerlerine oranla %25 daha yüksek olduğu gözlemlenmiş.
Yapılan araştırmalar bizlere göreceli olan yaş durumunu ve yaşlanma etkisinin, sağlığımızla ilgili pek çok bilgi verdiğini gösteriyor. Kendini olduğundan genç hisseden insanların fiziksel aktivitesi bol olan hobilere, kendileriyle aynı yaşta olup yaşlı hissedenlerden çok daha yakın durduklarını belirliyor. Aslında bu konudaki en keskin ifade şu ki içinde olduğumuzu hissettiğimiz yaş ömrümüz üzerinde doğum tarihimizden çok daha etkili bir niteliğe sahip.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net