Cepte Bilgi Com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yapay Zekânın Gelecekte İş Dünyası Üstündeki Etkileri

07.01.2019
304
REKLAM ALANI

yapay zeka
Kimileri korkuyor kimileri ise büyük beklenti içinde daha çok gelişmesini bekliyor. Her ne sebeple olursa olsun iş dünyası kapsamında olan üretici ya da tüketiciler gelecekte yapay zekâdan çok daha fazla etkilenecek gibi görünüyor. Sosyal ve iş yaşamımızın şu anda bile pek noktasına doğrudan dokunuyor olan yapay zekânın, gelecekte pek çok şeyi değişime uğratacağından hiç şüphe koy kuşkusuz.
Yapay zekâdan korkulmasının nedeni bu teknolojinin neler yapabileceğine dair net bilgilerin elde edilememesidir. Pazarın büyük aktörleri tarafından kullanılıyor olması da yapay zekânın korkutucu taraflarından bir diğeri.
Aynı Dil Konuşulacak
yapay zeka nadir
Yakın gelecekte yapay zekânın herhangi bir dili kodlanmadan kendiliğinden öğreneceği tahmin ediliyor. Hemen her dilden kişiler ile iletişim kurabilecek olan bu teknolojinin iş yaşamında çok büyük yeniliklere sebep olacağı da tahminler arasında.  Google gibi büyük şirketler şu anda dahi söylenenleri bir dilden başka bir dile aktaracak olan yapay zekâlı cihazları kullanıyorlar.
Uluslar arası alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin gelecekte her dili kısa zamanda öğrenebilen ve aktarabilen yapay zekâyı kullanmaları, şu an çalıştırdıkları personellerden çok daha fazla iş görecek gibi duruyor.
Akıl Okumak
yapay zeka teknolojisi
Bazı işletim sistemlerinin geliştirmiş olduğu sanal asistanlar, şu an bu teknolojinin başlangıç aşaması gibi görünse de AlterEgoisimli bir aygıt yapay zekânın çok rahat bir şekilde akıl okuyabildiğini ortaya koyuyor. Sadece saniyeler içinde pek çok soruya cevap veren aygıt ayrıca özel mesaj gönderme ve kendi içinde bilgi akışını sağlama gibi faaliyetleri sürdürebiliyor.
Çok Daha Akıllı
yapay zeka akıl
İnsanları işe alma süreçli oldukça zorlu ve uzun bir süreçtir. İşe alma süreçlerini yürüten kişiler, istemeden de olsa özgeçmişte yazan kimi bilgilerin etkisi altında kalabilmekte ve yanlış karar verebilmektedir. Bu sebeple artık şirketler çeşitli hataların yaşanma ihtimalinin en aza inmesi için yapay zekânın yardımına başvuruyor.
Vodafone ve Unilever gibi şirketler iş başvurusunda bulunanlar kişilere bilişsel ve duyusal özellikleri bulunan bir yapay zekâ olan Pymetrics adlı önyargıları engelleyecek şekilde tasarlanmış bir algoritmaya sahip olan akıllı telefon oyununu oynatıyor. Ardından yazılım tarafından seçilen adaylardan Hirevue üstündeki videoyu kaydetmelerini isteniyor. Bu esnada adayların, iş sırasında karşılaşabilecek oldukları çeşitli durumlar karşısında nasıl bir tepki verecekleri ölçülmüş oluyor.

 Bir diğer yöntem ise adayları sadece söyledikleri üstünden değil, ne kadar çabuk cevap ve yüz mimikleri verdikleri ve hangi duygusal tepkilere girdikleri üzerinden de değerlendiriyor. İlk aşamada başarılı olan adaylar ise bir insanla doğrudan canlı olarak işle ilgili düzenli görüşme sağlayarak ödüllendiriliyor.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sponsorlar evimguzelevim.net orgu-modeli.net